အနုပညာ

September 21, 2021

ဖမ်းဆီးခံထားရသည့် ပြည်သူ့အချစ်တော် အိန္ဒြာကျော်ဇင် ဂျာမနီရုပ်ရှင်ပွဲတော်တွင် ဆုရရှိ

အကြမ်းဖက်စစ်ကောင်စီက ဖမ်းဆီးခံထားရတဲ့ ပြည်သူ့အချစ်တော် သရုပ်ဆောင်မင်းသမီး အိန္ဒြာ ကျော်ဇင်ဟာ ဂျာမနီရုပ်ရှင်ပွဲတော်မှာ ဆုရရှိခဲ့တယ်လို့ သိရပါတယ်။

ပိုင်ဖြိုးသုနဲ့အတူ ခေါင်းဆောင်ပါဝင်ထားတဲ့ “what happened to the wolf?” ရုပ်ရှင် ကားဟာ ဂျာမနီနိုင်ငံ Oldenburg International Film Festival မှာ ပြသဖို့ ရွေးချယ်ခံခဲ ရတာဖြစ်ပြီး အိန္ဒြာကျော်ဇင်က Seymour Cassel Award for Best Performance ဆု ရရှိသွားခဲ့တာ ဖြစ်ပါ တယ်။

ဒီဆုကိုတော့ ရုပ်ရှင်ပွဲတော်ဂျူရီအဖြစ် ပါဝင်တဲ့ ကနေဒါမင်းသမီးကြီး Deborah Kara Unger က ခုလို ကြေညာချီးမြှင့်ခဲ့တာ ဖြစ်ပါတယ်။

"သရုပ်ဆောင်ခြင်းဆိုတာ တန်ပြန်သရုပ်ဆောင်ခြင်းပါပဲ။ ဒါကြောင့် ဒီပိတ်ကားပေါ်က နှစ်ယောက်ရဲ့ Performances ကိုခွဲခြားဖို့ မဖြစ်နိုင်လောက်တဲ့ထိပါပဲ။ ဒီအဓိက သ ရုပ်ဆာင်နှစ်ယောက်ဟာ ကျမတို့(ကြည့်ရှုသူ ပရိသတ်)ကို ရှုပ်ထွေးဆန်းပြားလှတဲ့ ဘဝရဲ့ ဖြစ်တည်ခြင်းဆီကို ခရီးတစ်ခုအဖြစ် ခေါ်ဆောင်သွားနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ဏကြီးရဲ့ "what happened to the wolf?" ပါဝင်တဲ့ အဓိက သရုပ်ဆောင်နှစ်ယောက်စလုံးဟာ မြန်မာ နိုင်ငံမှ အကယ်ဒမီဆုရှင်တွေဖြစ်ပြီး ကျမတို့(ကြည့်ရှုသူပရိတ်သတ်)ကို မှင်သက်ငေးမော၊ အသက်ရှုမှားစေအောင် သရုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ နှစ်ယောက်၊ ကံကြမ္မာက တစ်ခု တည်း။ တစ်ယောက်က မထီတရီ၊ တစ်ယောက်က ရှေးဆန်ဆန်နဲ့ ချဉ်းကပ်ကြရာမှာ ပါး နပ်မှု၊ ရိုးရှင်းမှု၊ အနုပညာစံပြည့်ဝမှုတို့နဲ့ သရုပ်ဆောင်ထားပြီး အခြားလူတွေကိုပါ သူတို့ရဲ့ လွတ်လပ်မှုအရသာကို ခံစားစေနိုင်စွမ်းပေးခဲ့ပါတယ်။ ကျမတို့ဟာ ဒီသရုပ်ဆောင်ရဲ့ ရိုး ရှင်းလှပမှု၊ ပင်ကိုယ်စိတ်ထား၊ တန်ဖိူးဖြတ်မရတဲ့ ရုပ်ရှင်လောကအတွက် သူမရဲ့ ပါရမီကို အသိအမှတ်ပြုတဲ့အနေနဲ့ 2021 Seymour Cassel Award for Outsanding Performance ဆုကို ဏကြီးရဲ့ "what happened to the wolf?" ရုပ်ရှင်မှ အိန္ဒြာ ကျော်ဇင်အား ချီးမြှင့်လိုက်ပါတယ်"

ဒီကားကိုတော့ ဒါရိုက်တာ ဏကြီးက ရိုက်ကူးပြီး အိန္ဒြာကျော်ဇင်၊ ပိုင်ဖြိုးသုတို့နဲ့အတူ အမျိုးသားသရုပ်ဆောင်တွေဖြစ်ကြတဲ့ လွင်မိုး၊ အောင်မြင့်မြတ်တို့က ပါဝင်ထားကြကာ ကျော်ထက်အောင်၊ ထူးသာ၊ သီရိစိုး၊ အားကိုးရာတို့က ဧည့်သည်သရုပ်ဆောင်အနေနဲ့ ပါဝင်ထားကြပါတယ်။

ရုပ်ရှင်ပွဲတော်ကိုတော့ စက်တင်ဘာ ၁၅ ရက်ကနေ ၁၉ ရက်နေ့ထိ ကျင်းပခဲ့တာဖြစ်ပြီး ဒီကားကိုတော့ World Premiere အနေနဲ့ ပြသခဲ့တာ ဖြစ်ပါတယ်။

ဒါ့အပြင် ဒီကားရဲ့ အဓိကဇာတ်ဆောင်တွေဖြစ်ကြတဲ့ အိန္ဒြာကျော်ဇင်နဲ့ ပိုင်ဖြိုးသု တို့ဟာ လည်း ရုပ်ရှင်ပွဲတော်ရဲ့ Seymour Cassel Award for Outstanding Performance အတွက် Nomination ဆန်ခါတင်စာရင်းမှာ နှစ်ယောက်စလုံး ပါဝင်နေခဲ့တာ ဖြစ်ပါတယ်။

လက်ရှိကာလ မြန်မာနိုင်ငံမှာတော့ အကြမ်းဖက်စစ်ကောင်စီရဲ့ အာဏာသိမ်းမှုနဲ့အတူ အနုပညာလှုပ်ရှားမှုတွေလည်း ရပ်တန့်သွားခဲ့ရသလို နွေဦးတော်လှန်ရေးမှာ ပြည်သူ့ ဘက်တော်သားတွေအနေနဲ့ အမှန်တရားဘက်က မားမားမတ်မတ် ရပ်တည်ခဲ့ကြသူတွေ ကိုလည်း ဖမ်းဆီးအရေးယူမှုတွေနဲ့ ပိုမိုဆိုးရွားလာနေခဲ့တာပါ။

ဒီကားထဲမှာပါဝင်တဲ့ သရုပ်ဆောင်မင်းသမီး အိန္ဒြာကျော်ဇင်ဟာလည်း တော်လှန်ရေးမှာ ပါဝင်ခဲ့တာကြောင့် ခင်ပွန်းဖြစ်တဲ့ သရုပ်ဆောင် ပြေတီဦးနဲ့အတူ ဖမ်းဆီးခံထားရပြီး ဒါရိုက်တာ ဏကြီး၊ ပိုင်ဖြိုးသုတို့ဟာလည်း ရာဇသတ်ကြီးပုဒ်မ ၅၀၅(က) နိုင်ငံတော် အကြည်ညိုပျက်စေမှုနဲ့ အမှုဖွင့်ထားတာမို့ တိမ်းရှောင်နေကြရပါတယ်။

7 days Ago

September 20, 2021

The Crown ရုပ်သံစီးရီးစ်က ၂၀၂၁ ခုနှစ် အမ်မီဆုပေးပွဲတွင် ဆုအများဆုံးသိမ်းပိုက်

ဒီကနေ့ ၇၃ ကြိမ်မြောက်အဖြစ် ကျင်းပတဲ့ ၂၀၂၁ ခုနှစ်ရဲ့ အမ်မီဆုချီးမြှင့်ပွဲ အခမ်းအနားမှာတော့ ဗြိတိန်ဘုရင်မကြီး အယ်လစ်ဇဘက်သ်အကြောင်း ရိုက်ကူးထားတဲ့ သမိုင်းဒရာမာစီးရီးစ်- The Crown က ဆု ၇ ဆုရရှိပြီး အများဆုံး သိမ်းပိုက်သွားနိုင်ခဲ့ပါတယ်။

နှစ်စဉ်ကျင်းပနေကျ အမ်မီဆုချီးမြှင့်ပွဲအခမ်းအနားကို အခုနှစ်မှာလည်း လတ်တလော ဖြစ်ပွားနေတဲ့ ကိုဗစ်-၁၉ ကပ်ရောဂါအခြေအနေကြောင့်မို့ လူထုပရိသတ်မပါပဲ Virtual အသွင်နဲ့ ကျင်းပခဲ့ရတာ ဖြစ်ပါတယ်။

Emmy Awards ကတော့ အမေရိကန်နိုင်ငံရဲ့ ထင်ရှားတဲ့ ဆုပေးပွဲတစ်ခုဖြစ်ပြီး ရုပ်သံလောကထဲက တနှစ်တာအတွင်း ထူးချွန်သူတွေကို နှစ်စဉ် ဆုချီးမြှင့်ပေးနေတာဖြစ်ပါတယ်။  

အခုနှစ်မှာတော့ နက်ဖလစ်စ်ရုပ်သံစီးရီးစ် The Crown က အကောင်းဆုံး ဒရာမာရုပ်သံ၊ အကောင်းဆုံး ဒရာမာအမျိုးသားဇာတ်ဆောင်ဆု၊ အကောင်းဆုံး ဒရာမာအမျိုးသမီး ဇာတ်ဆောင်ဆု၊ အကောင်းဆုံး ဒရာမာအမျိုးသားပို့ဆု၊ အကောင်းဆုံး ဒရာမာအမျိုးသမီးဇာတ်ပို့ဆုတွေအပါအဝင် ဆု ၇ ဆု သိမ်းပိုက်သွားနိုင်ခဲ့ပြီ ဖြစ်ပါတယ်။

ဆန်ခါတင်စာရင်းမှာ ဆု ၁၃ ခုနဲ့ အများဆုံးပါဝင်ခဲ့တဲ့ Apple TV+ အားကစားနဲ့ ဟာသဒ ရာမာ ရုပ်သံစီးရီးစ် Ted Lasso ကတော့ ဆု ၄ ဆုရရှိခဲ့ပြီး သရုပ်ဆောင် မင်းသမီး ကိတ် ဝင်းစလက်ခေါင်းဆောင်ပါဝင်တဲ့ နာမည်ကျော် HBO ဒရာမာစီးရီးစ်  Mare of Easttown နဲ့ Hacks ရုပ်သံစီးရီးစ်တွေကတော့ ဆု ၃ ဆုစီ အသီးသီး ရရှိသွားကြတာ ဖြစ်ပါတယ်။

ဆန်ခါတင်စာရင်းမှာပါဝင်သူတွေနဲ့ ဆုရရှိသူစာရင်းအပြည့်အစုံကိုတော့ အောက်မှာ ဖော်ပြပေးလိုက်ပါတယ်။

Outstanding limited series, anthology or TV movie

Mare of Easttown

I May Destroy You

WandaVision

The Queen’s Gambit – WINNER

The Underground Railroad

Outstanding drama series

The Boys

Bridgerton

The Crown – WINNER

The Mandalorian

Lovecraft Country

Pose

The Handmaid’s Tale

This Is Us

Outstanding comedy series

Black-ish

Cobra Kai

Pen15

Emily in Paris

Hacks

Ted Lasso – WINNER

The Flight Attendant

The Kominsky Method

Variety special (pre-recorded)

Bo Burnham: Inside

David Byrne’s American Utopia

8:46 – Dave Chappelle

Friends: The Reunion

Hamilton – WINNER

A West Wing Special to Benefit When We All Vote

Variety special (live)

Celebrating America – An Inauguration Night Special

The 63rd Annual Grammy Awards

The Oscars

The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd

Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020 – WINNER

Lead actor in a drama series

Regé-Jean Page (Bridgerton)

Sterling K Brown (This Is Us)

Billy Porter (Pose)

Jonathan Majors (Lovecraft Country)

Matthew Rhys (Perry Mason)

Josh O’Connor (The Crown) – WINNER

Lead actress in a drama series

Emma Corrin (The Crown)

Olivia Colman (The Crown) – WINNER

Uzo Aduba (In Treatment)

Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)

Jurnee Smollett (Lovecraft Country)

Mj Rodriguez (Pose)

Lead actor in a limited series or TV movie

Josh O'Connor, as Prince Charles

Paul Bettany (WandaVision)

Hugh Grant (The Undoing)

Ewan McGregor (Halston) – WINNER

Lin-Manuel Miranda (Hamilton)

Leslie Odom Jr (Hamilton)

Lead actress in a limited series or TV movie

Olivia Colman, as Queen Elizabeth II

Kate Winslet (Mare of Easttown) – WINNER

Michaela Coel (I May Destroy You)

Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)

Elizabeth Olsen (WandaVision)

Cynthia Erivo (Genius: Aretha)

Writing for a limited series, anthology or TV movie

Michaela Coel (I May Destroy You) – WINNER

Brad Ingelsby (Mare of Easttown)

Scott Frank (The Queen’s Gambit)

Chuck Hayward and Peter Cameron (WandaVision, “All-New Halloween Spooktacular!”)

Jac Schaeffer (WandaVision, “Filmed Before A Live Studio Audience “)

Laura Donney (WandaVision, “Previously On”)

Directing for a limited series, anthology or TV movie

Thomas Kail (Hamilton)

Sam Miller and Michaela Coel (I May Destroy You, “Ego Death”)

Sam Miller (I May Destroy You, “Eyes Eyes Eyes Eyes”)

Craig Zobel (Mare of Easttown)

Scott Frank (The Queen’s Gambit) – WINNER

Barry Jenkins (The Underground Railroad)

Matt Shakman (WandaVision)

Competition program

The Amazing Race

Nailed It!

RuPaul’s Drag Race – WINNER

Top Chef

The Voice

Lead actor in a comedy series

Jason Sudeikis (Ted Lasso) – WINNER

Anthony Anderson (Black-ish)

Michael Douglas (The Kominsky Method)

William H Macy (Shameless)

Kenan Thompson (Kenan)

Lead actress in a comedy series

Aidy Bryant (Shrill)

Jean Smart (Hacks) – WINNER

Allison Janney (Mom)

Kaley Cuoco (The Flight Attendant)

Tracee Ellis Ross (Black-ish)

Directing for a comedy series

James Burrows (B Positive, “Pilot”)

Susanna Fogel (The Flight Attendant, “In Case of Emergency”)

Lucia Aniello (Hacks, “There Is No Line”) – WINNER

James Widdoes (Mom, “Scooby-Doo Checks And Salisbury Steak”)

Zach Braff (Ted Lasso, “Biscuits”)

MJ Delaney (Ted Lasso, “The Hope That Kills You”)

Declan Lowney (Ted Lasso, “Make Rebecca Great Again”)

Writing for a comedy series

Steve Yockey (The Flight Attendant, “In Case of Emergency”)

Meredith Scardino (Girls5eva, “Pilot”)

Lucia Aniello, Paul W Downs and Jen Statsky (Hacks, “There Is No Line (Pilot)” – WINNER

Maya Erskine (Pen15, “Play”)

Jason Sudeikis, Brendan Hunt and Joe Kelly (Ted Lasso, “Make Rebecca Great Again”)

Jason Sudeikis, Bill Lawrence and Brendan Hunt (Ted Lasso, “Pilot”)

Variety sketch series

A Black Lady Sketch Show

Saturday Night Live – WINNER

Variety talk series

Conan

The Late Show with Stephen Colbert

The Daily Show with Trevor Noah

Jimmy Kimmel Live

Last Week Tonight with John Oliver – WINNER

Writing for a variety series

The Amber Ruffin Show

A Black Lady Sketch Show

Last Week Tonight with John Oliver – WINNER

The Late Show with Stephen Colbert

Saturday Night Live

Supporting actor in a drama series

Michael K Williams (Lovecraft Country)

Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale)

Max Minghella (The Handmaid’s Tale)

O-T Fagbenle (The Handmaid’s Tale)

John Lithgow (Perry Mason)

Tobias Menzies (The Crown) – WINNER

Giancarlo Esposito (The Mandalorian)

Chris Sullivan (This Is Us)

Supporting actress in a drama series

Gillian Anderson (The Crown) – WINNER

Helena Bonham Carter (The Crown)

Emerald Fennell (The Crown)

Ann Dowd (The Handmaid’s Tale)

Yvonne Strahovski (The Handmaid’s Tale)

Samira Wiley (The Handmaid’s Tale)

Madeline Brewer (The Handmaid’s Tale)

Aunjanue Ellis (Lovecraft Country)

Directing for a drama series

Julie Anne Robinson (Bridgerton, “Diamond of the First Water”)

Benjamin Caron, (The Crown, “Fairytale”)

Jessica Hobbs (The Crown, War) – WINNER

Liz Garbus (The Handmaid’s Tale, “The Wilderness”)

Jon Favreau (The Mandalorian, “Chapter 9: The Marshal”)

Steven Canals (Pose, “Series Finale”)

Writing for a drama series

Rebecca Sonnenshine (The Boys, “What I Know”)

Peter Morgan (The Crown, “War”) – WINNER

Yahlin Chang (The Handmaid’s Tale, “Home”)

Misha Green (Lovecraft Country, “Sundown”)

Dave Filoni (The Mandalorian, “Chapter 13: The Jedi”)

Jon Favreau (The Mandalorian, “Chapter 16: The Rescue”)

Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock and Our Lady J (Pose, “Series Finale”)

Supporting actor in a limited series or TV movie

Daveed Diggs (Hamilton)

Jonathan Groff (Hamilton)

Anthony Ramos (Hamilton)

Thomas Brodie-Sangster (The Queen’s Gambit)

Evan Peters (Mare of Easttown) – WINNER

Paapa Essiedu (I May Destroy You)

Supporting actress in a limited series or TV movie

Jean Smart (Mare of Easttown)

Julianne Nicholson (Mare of Easttown) – WINNER

Kathryn Hahn (WandaVision)

Phillipa Soo (Hamilton)

Renee Elise Goldsberry (Hamilton)

Moses Ingram (The Queen’s Gambit)

Supporting actor in a comedy series

Bowen Yang (Saturday Night Live)

Kenan Thompson (Saturday Night Live)

Brett Goldstein (Ted Lasso) – WINNER

Brendan Hunt (Ted Lasso)

Nick Mohammed (Ted Lasso)

Jeremy Swift (Ted Lasso)

Paul Reiser (The Kominsky Method)

Carl Clemons-Hopkins (Hacks)

Supporting actress in a comedy series

Kate McKinnon (Saturday Night Live)

Cecily Strong (Saturday Night Live)

Aidy Bryant (Saturday Night Live)

Rosie Perez (The Flight Attendant)

Hannah Einbinder (Hacks)

Hannah Waddingham (Ted Lasso) – WINNER

Juno Temple (Ted Lasso)

Directing for a variety special

Bo Burnham (Bo Burnham: Inside) — WINNER

Spike Lee (David Byrne’s American Utopia)

Julia Reichert, Steven Bognar and Dave Chappelle (8:46 – Dave Chappelle)

Ben Winston (Friends: The Reunion)

Thomas Schlamme (A West Wing Special to Benefit When We All Vote )

Guest actress in a drama series

Alexis Bledel (The Handmaid’s Tale)

Claire Foy (The Crown) – WINNER

McKenna Grace (The Handmaid’s Tale)

Sophie Okonedo (Ratched)

Phylicia Rashad (This Is Us)

Guest actor in a drama series

Don Cheadle (The Falcon and the Winter Soldier)

Charles Dance (The Crown)

Timothy Olyphant (The Mandalorian)

Courtney B Vance (Lovecraft Country) – WINNER

Carl Weathers (The Mandalorian)

Guest actor in a comedy series

Alec Baldwin (Saturday Night Live)

Dave Chappelle (Saturday Night Live) – WINNER

Morgan Freeman (The Kominsky Method)

Daniel Kaluuya (Saturday Night Live)

Daniel Levy (Saturday Night Live)

Guest actress in a comedy series

Jane Adams (Hacks)

Yvette Nicole Brown (A Black Lady Sketch Show)

Bernadette Peters (Zoey’s Extraordinary Playlist)

Issa Rae (A Black Lady Sketch Show)

Maya Rudolph (Saturday Night Live) – WINNER

Kristen Wiig (Saturday Night Live)

Directing for a variety series

Christopher Werner (Last Week Tonight With John Oliver, Trump & Election Results / F*ck 2020)

Alexander J Vietmeier (Late Night With Seth Meyers, Episode 1085a)

Jim Hoskinson (The Late Show With Stephen Colbert, Live Show Following Capitol Insurrection)

Paul G Casey (Real Time With Bill Maher, Episode 1835)

Don Roy King (Saturday Night Live, Host: Dave Chappelle) – WINNER

1 week Ago
More News
Up